Moja cesta na MatFyz - VI. Čas na úvahu

Autor: Mária Šándorová | 29.9.2012 o 15:34 | (upravené 29.9.2012 o 15:44) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  1457x

O tom ako a prečo som sa dala štúdium matematiky ... o tom, či sa zo mňa stáva kocka alebo nie ... a o tom, čo si o svojom rozhodnutí myslím teraz ...

Niektorí vedia, niektorí nie - v septembri to budú už tri roky, čo študujem na zrejme najkockatejšej vysokej škole na Slovensku, ľudovo nazývanej „matfyz". 29. júna sa mi podarilo úspešne vyhrať poslednú bitku vo vojne o dve písmenká s bodkou, dokonca s červeným nádychom. Úprimne: možno sa aj trochu chválim, ale skôr sa snažím ukázať, že môj názor je zrejme celkom adekvátny.

 

Keďže sa na matfyze dá študovať viacero študijných programov a odborov, je dôležité spomenúť, že tým mojim je aplikovaná matematika. To je ten dôvod, prečo som pôvodný názov článku „Prečo (ne)ísť na MatFyz" mierne pozmenila. A teraz, po ujasnení všetkých faktov, by som sa už konečne mohla dostať k jadru veci.

 

Zrejme nikto sa nehlási na matfyz s tým, že sa nebude učiť vôbec (na to sú predsa iné školy). Ak ste teda vyrovnaní s tým, že sa aspoň čo-to budete musieť naučiť a obetovať tomu nejaký čas, možno sa vám to podarí. Ak ste ochotní tomuto štúdiu obetovať dosť času alebo vás to dokonca začne baviť (čo niektorí pokladajú za zvrhlosť), školu spravíte. Najzákernejšou, no zároveň najdôležitejšou otázkou však je, či sa (relatívne) ťažké a časovo náročné štúdium matematiky na matfyze oplatí vzhľadom na to, čo vám dá.

 

Mať diplom z matfyzu je samo o sebe pekné a páči sa to aj zamestnávateľom, ktorých zaujíma, koho prijímajú. Čo sa týka vedomostí, na Borelovské množiny, Jordanovu mieru 0, homomorfizmy a mnoho ďalších podivných názvov, si väčšina absolventov ani nespomenie, prípadne len veľmi hmlisto. Áno, je pravda, že matematika je veľmi dôležitá, pretože sa využíva vo fyzike, chémii, biológii a podobne, ale pokiaľ študujete iba matematiku, tak na jej použitie nemáte dostatok vedomostí z týchto odborov. Ak sa teda rozhodnete pre výskum alebo prácu vo svojej alma mater, aspoň nejakú časť získaných vedomostí budete reálne využívať. V opačnom prípade to bude možno percento a možno ani to nie.

 

Aj napriek tomu som však naozaj rada, že som sa na toto štúdium dala a druhýkrát by som sa rozhodla rovnako. Prečo? Odpoveď je jednoduchá - matematika učí rozmýšľať a riešiť problémy. Pri snahe vyriešiť problémy efektívne je analytické myslenie veľké a významné plus. Dokážete sa na veci pozrieť z rôznych uhlov pohľadu, nevrhnúť sa bezhlavo na problém skôr než si ho „zanalyzujete"; dokážete hľadať (a nájsť) príčiny, podmienky a riešenia. A to sa dá využiť všade! Osobne si teda myslím, že toto štúdium poskytuje, odborne povedané, veľkú konkurenčnú výhodu. Kvázi problém však je, že rôzne školy vám môžu poskytnúť rôzne výhody - prax v odbore, dostatok času na prácu popri štúdiu, viac reálne využiteľnejších vedomostí z ekonomiky alebo cudzích jazykov,... Je teda len na vás, o ktorej konkurenčnej výhode si myslíte, že bude vašou najlepšou pridanou hodnotou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?